Teknoloji

Bilgisayar Devi Lenovo Altı Bacaklı Robot Çıkardı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Lenovo, bu sefer sürpriz bir cihazla yani bir robot köpek ile gündeme geldi. Özel olarak ‘Lenovo Daystar Bot GS’ adı verilen robot, özellikle dört değil altı bacak üzerinde kuruluyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Boston Dynamics imzalı olan Spot robot, başta olmak üzere hemen her robot köpeğinin dört bacağı olurken, Lenovo’nun kendi robotunda altı bacak kullanması garip tepkiler topladı. Ancak bu fazla ayaklar şeklinde robotun çok daha stabil olduğu ve zorlu arazilerde benzerlerinden daha iyi hareket edebildiği söyleniyor.

Yağmurdan etki görmeyen ve üstüne gerekirse bir robot kol dahi takılabilen ‘Daystar Bot GS’, bünyesinde rakipleri gibi bir LiDAR ve çok sayıda sensör ve kamera taşıma özelliği bulunuyor. Bu özellikleri kullanarak bulunduğu ortamdan çok sayıda veri toplamayı başarabilen 2024 IF tasarım ödüllü olan robot, söylendiği kadarıyla henüz geliştirilme aşamasında karşımıza çıkıyor.

Özellikle Spot gibi endüstriyel taraflara odaklandığı biliniyor. Henüz bir tarih bulunmuyor fakat bu robot günün birinde satışa sunulabilme özelliğine sahip. Fabrika sahalarında monoton inceleme işlerini üstlenebilir veya belirlenen alanların güvenliğini sağlayabilecek şekilde geliştirildi.

Lenova Project Crystal Dizüstü Piyasaya Sürülmemesi Konusunda Eleştiriliyor

Lenovo, MWC2024 etkinliğinde saydam ekranlı dizüstü konseptini tanıtmasıyla çok yankı bulmuştu. Saydam ekranlı televizyonların artmaya başladığı günümüzde süreci dizüstü bilgisayar tarafına da getiren firmanın, bu konsepti yakın zaman içinde üretime alma gibi bir amacı ise henüz bulunmamasıyla dikkat çekiyor.

Bu aşamada ‘Project Crystal’ olarak isimlendirilen ürün, özel bir 17,3-inç microLED ekran 720P çözünürlüğü ile elde edilen saydam yapının etkisiyle üç kenarında çerçevesiz yapıda durması sağlanıyor. Ancak altta geniş bir alan yer almakta.

Fiziksel olarak değil, dokunmatik tuşlar üzerine kurulan cihaz, gerçekten ilginç bir görünüm sunuyor. Ayrıca kullanıcılarına çok farklı bir Windows 11 deneyimi sunuyor. Çoğu insanın anlamsız bulduğu Project Crystal, arayüzü yazılımsal olarak tersine çevirebilir durumda. Bu özelliği sayesinde ekrandakileri karşı tarafa göstermek için dizüstünü döndürmek gerekli olmamış oluyor.

Normal kullanımda 1.000 nit, maksimumda ise 3.000 nit parlaklık sunabildiği resmi olarak verilen sınırlı sayıdaki detaylarından olan ekranı, aktarıldığı kadarıyla beyaz arayüzlerde saydamlığını kaybetme özelliğine sahip. Hepsine ek olarak cihazın arkasında obje algılama için bir kamerası da yer almakta.

resadiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu